Bitbook Gambling
$ 0.1241
Bitcoin Faith
$ 0.5012
Bitcoin
$ 19,247

NEM (XEM) Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey

NEM, diğer kripto paralar gibi merkez bankası olmayan, aracı kurum ve kuruluş kullanmayan en önemlisi ise hızlı ve az işlem ücretleriyle alış satış yapılabilmesine olanak sağlayan bir altcoin’dir. 2014 yılında tasarlanan ve çeşitli testlere tutulan Nem, 2015 yılında kripto para piyasasına adım atmıştır. ICO aşamasında iken yaptıkları açıklamalara göre; tüm kullanıcıların aynı hak ve eşitliğe sahip olunmasını amaçladıklarını belirtmiştir.

Nem’in Diğer Kripto Paralardan Farkı Nedir?

Bitcoin’in tasarlanması ve sonrasında piyasaya girmesinden sonra yüzlerce dijital para birimleri oluşturulmuştur. Bu kripto para birimlerinin büyük bir çoğunluğu ‘’FORK’’ adındaki bir sistem ile dizayn edilmektedir. Bitcoin’in kullandığı blok zincir teknolojisi üzerinde yapılan değişiklik ve yeni özelliklerle yeniden tasarlanmaktadır. Ancak Nem’de durum biraz daha farklıdır. Çünkü bu sanal para birimi sıfırdan dizayn edilmiştir. Java ve Javascript ile beraber dizayn edilen Nem, diğer dijital para birimlerinin sistemlerine benzemez.

NEM’in Çalışma Sistemi:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Nem, tasarlanış şekli itibariyle başka hiçbir sanal para birimlerine benzememektedir. IOS ve Android işletim sistemli akıllı telefon veya tabletler için özel bir sanal cüzdan dizayn edilmiştir. Bu özelliğinin dışında olarak, alım ve satımın haricinde mesaj gönderim işlemleri de yapılmaktadır.

Nem’in en önemli özelliklerinden biri enflasyon riskinin olmamasıdır. Bunun sebebi ise kripto para piyasasına büyük miktarlarda Nem coinin sokulamayacak olmasıdır. Bir diğer önemli özelliklerinden biriyse çevrimdışı işlem yapma fırsatın sunmaktadır. Önceden vereceğiniz işlem emirleri ile online olmanıza gerek olmadan yerine getirmektedir.

NEM Hasadı Nasıl Yapılır?

Nem, diğer sanal paraların aksine madencilik yerine harvesting yani hasat isimli bir özellik barındırır. Herhangi bir programa gerek kalmadan hasat yapabilirsiniz. Fakat hasat yapabilmeniz için en az 10 bin XEM (NEM) coinine sahip olma zorunluluğu vardır.
Hasadın, madenciliğe göre en büyük avantajı daha az enerji harcanmasıdır. Bu da normal olarak daha az işlem ücreti demektir.

Nem Coin Kaç Dolar?

Nem, 15.01.2018 tarihi itibariyle 1,40 dolar seviyesinde işlem görmektedir. İşlem hacmi 38,5 milyon dolar ve piyasa değeri ise 12,5 milyar doların üstündedir. En değerli kripto para birimleri sıralamasında NEM, 7. sırada yer almaktadır.

XEM Hakkında Bilinmeyenler:

Piyasada şu anda gözlemlemeye değer birçok farklı Blockchain ve kripto para projeleri bulunuyor. Acemi kripto meraklıları için tüm bu bilgiler bunaltıcı olabilir ve onlara göre The New Economy Movement (Yeni Ekonomi Hareketi) ya da NEM gibi bir proje kâğıt üzerinde çok az şey ifade edebilir. Ancak bu projenin kripto para birimi, oldukça iyi bir potansiyele sahip.

NEM projesi oldukça karmaşık, ancak herkes gelecekteki potansiyelini görebiliyor.

NEM projesi ağırlıklı olarak ciddi bir iş yükü altında etkin bir şekilde çalışabilen, Blockchain’de bir akıllı varlık yaratmaya odaklanıyor.

Bir Blockchain’de yayınlanan akıllı varlıklar yeni bir şey olmamasına rağmen, çoğu kamu Blockchain’i bu konuda anlamlı bir etki yaratma mücadelesi veriyor. Özellikle kripto para birimi dışındaki uygulamalar söz konusu olduğunda, çoğu kamu Blockchain’i şu anda bu kadar ilgi çekici değil.

Öte yandan NEM, Blockchain teknolojisini sınırlarının ötesinde taşımak için temel olarak akıcı bir yöntem sunuyor.

Böyle bir hedefe ulaşmak hiçbir şekilde kolay olmayacak. Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri NEM’in seviyesine ölçeklenmeyi çok istiyorlar ama bunu yapabilecekleri şüpheli.

Blockchain dünyasında rekabet genellikle yeni fikirlere yol açabiliyor.

The New Economy Movement ekibi, platformlarını, sıfırdan, ölçekleme üzerinde güçlü bir odaklanma ve hızla oluşturdu ve kodladı.

Aynı zamanda, hiçbir şekilde izinsiz bir açık Blockchain olmadığı için uzlaşmak zorunda kaldılar. Bunun yerine, ekip endüstri lideri işlem oranlarını sunmak için izin verilen özel bir zincir oluşturmayı seçti.

Aslında iki NEM Blockchain’i var. Biri özel izinli defter ve diğeri ise kullanıcıların kullanımına açık (halka açık) bir Blockchain.

Her iki Blockchain’de, ekosistemin istikrarından veya veriminden ödün vermeden birbirlerine dolaşıklar. Daha spesifik olarak, her iki Blockchain’de herhangi bir sorun olmadan birbirleriyle etkileşime girebiliyorlar. Bu, işletmelerin gerçek dünya uygulamaları ve akıllı varlık sistemleri oluşturmasına izin veriyor.

Hem özel hem de halka açık Blockchain teknolojisine erişimin minimum düzeyde gelişmesi, şu anda bir çok şirkete hitap ediyor.

Halka açık NEM Blockchain’e, kullanıcıların normal ağ node’ları aracılığıyla erişebileceği akılda tutulmalı. İzin verilen, özel NEM Blockchain’i ise, kendi sunucularında çalıştırılmalıdır.

Her işletme, bir günden itibaren, açık ve şeffaf bir teknolojiyle keşfetmek istediğini bilmediği için, projelerin seçenek sunmasını görmek ilginç bir olay.

Daha da önemlisi, işletmeler mevcut iş mantığı süreçlerini entegre etmek zorunda kalmadan Blockchain çözümünü uygulayabilirler. Bu Hem kripto para hem de Blockchain meraklılarına hitap eden oldukça yönlü bir sistem.

NEM’in, çoğu kripto paradan çok farklı olan kendi konsensüs algoritması da mevcut. Daha spesifik olarak, Google’ın PageRank’ine oldukça benzer bir proof-of-importance kullanıyor. Dahası, PoI ölçeklendirmede çok üstün ve aynı zamanda yüksek bir enerji verimliliği derecesi sunuyor.

Ağ node’ları (Özel veya halka açık Blockchain amaçları için) hayal edebilecek herhangi bir donanım türünde çalışabilir.

Açıkçası, kısa bir makalede açıklanabileceğinden çok daha fazla NEM var.

Web sitesi, Kendi PayPal’ını oluşturma seçeneği de dahil olmak üzere, Blockchain teknolojisi için çok sayıda ilgi çekici kullanım durumunu listeliyor. Dahası, NEM’in teknolojisi ioNEM girişimi sayesinde Internet of Things için de faydalı olabilir.

Kamu veya özel amaçlar için kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, NEM söz konusu olduğunda olasılıklar neredeyse sınırsız oluyor.

NEM Platform / XEM Coin
Neden Tercih Edilebilir?

Mart 2015’te başlatılan NEM (New EconomyMovement / Yeni Ekonomi Hareketi),blockchain sistemine heyecan verici yeni özellikler getiren bir platform oldu. Bir kanıt konseptinden (proof-of-concept) daha farklı bir konseptle çıkış yapan platform, para birimi olan XEM’in değerinin yükselmesine neden oldu. Mijin ticari blok zinciri tarafından toplanan kitle fonu ile oluştu. Yeni Ekonomi Hareketi (NEM) blok zincir ekonomisine güç sağlayan kurumsal düzeyde bir çözümdür. NEM, “sadece başka bir altcoin” olmakla yetinmeyerek teknolojik açıdan daha gelişmiş, daha akıllı bir blok zinciri geliştirdi. NanoWallet, HTML ve Javascript ile çalışan tam bir dijital para cüzdandır.

NEM, bir başka açık kaynak şifreleme ve ödeme ağı platformu olan NXT’nin (NEXT) çatalı olarak başladı ancak sonrasında kendi kod tabanını kurdu. 25 Haziran 2014’te yayınlanan alfa sürümünü başlattı. 31 Mart 2015’te ise yeni bir kod tabanına geçti. Platform şu anda C ++ ile yeniden yazılıyor ve 2018 başlarında “Catapult” güncellemesiyle 2018’de piyasaya sürülecek. NEM.ioVakfı, Singapur’da kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve NEM platformunun gelişiminin arkasındaki itici güçtür.

“Fork / Çatal” Nedir?

Yazılım geliştiricileri açık kaynak projeleri üzerinde çalışırken, kod tabanını online olarak yükler, böylece projede çalışan herkes kolayca kodu indirebilir, değiştirebilir veya güncelleyebilir. Bir grup geliştirici, orijinal kaynağa dayanan ancak farklı kodun bir sürümünü oluşturmak istediklerini belirtirse bir fork ortaya çıkar. Forku ortaya çıkaran grup ya orijinal projenin vizyonuyla uyumlu olmayan yeni özellikler ekler ya da mevcut projeyi bozmadan mevcut özellikleri değiştirir. NEM, NXT çatalı olarak başladı” dediğimizde, NEM geliştiricilerinin NXT açık kaynak kodunun bir kopyasını oluşturduktan sonra bu kodu kendi vizyonlarına uyacak şekilde değiştirmeye başladığı anlamına gelir. Açık kaynak kodunun güzel yanlarından biri, sadece forka izin vermesi değil aynı zamanda teşvik etmesidir.

NEM’İN BİTCOİNDEN FARKI

Bitcoin ve diğer kripto para madencileri “Proof of Work’’ (POW) kullanır. Bilgisayarınız blok zincirinde çalışır ve coin kazanırsınız. Fakat çok güçlü donanım gerektirir ve çok fazla elektrik tüketimi olur. Nem kullanıcısı Hasatçılar ise “Proof of Importance” (POI) sistemini kullanır. Importance, Nem sistemine ne kadar yatırım yaptığınızı ölçer. POİ sisteminde yapılan işleme Hasat denir. Temel olarak sistemin işleyişi şöyledir; her düğüm, diğer düğümlerden (yeni bloklar, işlemler vb.) aldığı bilgileri takip eder ve daha sonra bu bilgiyi doğrular. Bilgilerin geçerli olduğu kanıtlanırsa, sağlayıcı düğümün şöhreti artar ya da şayet kötü bilgi varsa şöhret azalır. Tüm düğümlerin itibarı ağın etrafından geçirilir ve her düğümde güncellenir. Bu otomatik yük dengeleme; kötü düğümleri (node) ağdan kaldırmaya yarar. Böylece ağın olabildiğince hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlar. İşlemlerin tıkanmasını önleyen dahili spam filtreleri kullanılır

Madenciliğe alternatif olan Hasat, XEM Coin üretilirken NEM’in blok zincirinin bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Birisi bir işlem gerçekleştirdiğinde, işlemi görmek ve doğrulamak için ilk bilgisayar, bu işlemi yakındaki kullanıcılara bildirerek bilgi topluluğu oluşturacaktır. Bu işleme “blok üretme” adı verilir. Cüzdanınızdaki XEM coinleriniz zamanla hesabınızda önem (importance) kazanmaya başlar. Bir önem puanına hak kazanabilmek için, hesabınızın en az 10.000 XEM’le dolmuş olması gerekir. En az 10,000 XEM’i olan birisi NEM’de bir blok oluşturursa, o bloğun işlem ücretlerini ödeme olarak alır. NEM ağının işlem grafiği, hangi düğümlerin katkıda bulunduğu ve hangilerinin katkıda bulunmadığı hakkında bilgi sağlamak için sürekli olarak analiz edilir. Bu, diğer kullanıcılara ne kadar çok işlem gönderdiğiniz ve ağınızı ne kadar çok kullandığınızın ne kadar önemli olduğu anlamına gelir. Yetki verme süreci ve işlem metriğinin sonucu her düğüm için önemli bir skordur. Bu puanlar, düğümünüzün XEM’yi toplama ihtimalini ölçmek için kullanılır.

Bitcoin’in sistemi (POW) ve diğerlerinde, madencilik blokları ve ağda bir düğüm oluşturmaya çalışmak ayrı şeylerdir. NEM sisteminde ağdaki düğüm güvenliğini sağlamak ve coinleri toplamak için yapılan işlem aynı yazılımla çalışır. Bu tam bir düğüm yapabilmenizi teşvik eder. Genel olarak, POI sistemi benzersiz ve umut vericidir, geleneksel konsensüs yöntemlerine iyi bir alternatiftir.

Herkes, genel NEM blok zincirini kullanabilir, ancak daha fazla gizlilik gerektiren veya işleri kendi içinde tutmak isteyen uygulamalar için NEM zincirinin özel bir sürümü sunucularda çalıştırılacak şekilde sağlanabilir. Eğer bunu yapacaksanız, yalnızca kullanıcıların seçtikleri önceden tanımlanmış düğümlerden yararlanın. Bu güvenilir özel düğüm ağlarında, kötü niyetli düğümlerin sorunlara neden olmasını önlemek için kullanılan genel ağın bazı özellikleri kaldırılabilir. Özel blok zincirini kullanmak şirketler için daha akla yatkındır.

NEM İÇİN GELECEK

NEM hâlâ oldukça yeni ve genç olan herhangi bir kripto para, inişler ve çıkışlar nedeniyle büyük miktarda risk altındadır. Yalnızca bu da değil, NEM’in hala belirlenmiş bir yol haritası yok, bu yüzden beklemek ve görmek zorundayız. NEM’in şu anda resmi bir cüzdanı var:NEM Nano Cüzdan, NEM resmi web sitesinde mevcuttur. Sirkülasyonda 9 milyar coin bulunmakta, hepsi ICO’da oluşturuldu. XEM ve NEM hala çok genç olduğundan, değer hala çok düşük ve Hasat’ta az miktarda XEM elde edebiliyor olabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı NEM ağına katılıp XEM’i kullanmaya başladıkça coin sahipleri de hasat yöntemiyle ekstra, XEM coin kazanabileceksiniz. Ancak bunu yapmak için en az 10.000 XEM’in kazanılmış olması gerekir. Yukarıda açıklandığı gibi hasat, sistemin güvenliğini ve hesap verebilirliğini korumak için küçük miktarlarda XEM kazanmanıza olanak tanır

Değeri yükselen ve heyecanlandıran projeler bizi onların platformuna yönlendiriyor. Mesele yalnızca bir coinin değerinin yükselmesi değil, o coinin ticaret yapma kabiliyeti ve projesinin geleceği ilgili olmalı. Bizleri onların platformuna getiren, yönlendiren tam olarak budur. Söz verilip gelmesi beklenen en umut verici projesi Landstead’dır. Tamamen NEM platformu ve altyapısı üzerinde çalışan arazi (toprak) ve mülk kayıt sistemidir. NEM, blok zincirle çalışan ekonomide önemli bir oyuncu olmayı vaat eden gerçekten etkileyici bir sistem sunuyor. Geliştirme kolaylığı, esneklik ve benzersiz POI sistemi, her geliştirici için NEM’i çekici bir platform haline getiriyor ya da şirketler için. Zaman ilerledikçe, sanırım NEM’in üzerine inşa edilen daha ilginç projeleri göreceğiz. Gözünüz üstünde olsun!

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin.

NEM [XEM] yeni “Raccoon Cüzdanı”nı Tanıtıyor

2 Temmuz’da, P2P uçtan uca bir kripto para birimi olan NEM ve bir blockchain platformu, Raccoon Cüzdanı adında yeni bir cüzdan yayınladı.

Raccoon Cüzdanı’nın kullanıcı dostu ve “güzel bir kullanıcı arayüzü” var. Raccoon cüzdanının arkasındaki ekip, günlük işlerde “araç” olarak kullanılabilen dijital bir cüzdan üzerinde odaklandı.

Raccoon cüzdanı çok yönlüdür. Cüzdan fonksiyonu ile birlikte Raccoon bir QR Laboratuvarı ve bir Mozaik galerisi sunuyor. Raccoon cüzdanı, oyun toplulukları için tasarlanmış bir yazılım olan Github ve DISCORD kullanarak ortaya çıktı. Mobil cüzdan hem Android hem de iOS için kullanılabilir.

Popüler NEM cüzdanlarından bazıları NEM NanoWallet ve NEM MobileWallet’tir. NEM NanoWallet, XEM’i depolamayı ve yönetmeyi kolaylaştıran kullanıcı dostu bir masaüstü uygulamasıdır. Kullanıcıların XEM’i, herhangi bir adrese göndermelerine izin veren Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerine uygundur.

25 Haziran’da NEM, önemli bir kripto para birimi portföy izleyicisi olan Blockfolio ile iişbirliğine gittiğini ilan etti.

BlockFolio ayrıca, kullanıcıların dünyanın hangi bölgesinde bulundukları konusunda yorumlanmış güncellemeleri almasını sağlayacak bir yerelleştirme özelliğini de cüzdana entegre ediyor. NEM üyelerinin çoğunluğu Japonya, Filipinler ve diğer Asya ülkelerinden geldiği için NEM topluluğu için bir yenilik olarak görülüyor. Filipinler ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleri.

Haberi hazırlama sırasında, NEM [XEM] 1,66 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle 0,18 dolar değeri üzerinden işlem görüyor. Son 24 saat içinde, XEM % 11.09’luk bir zam gördü.

NEM Coinin Fiyatı Gelecekte Ne Olur?

NEM 2017 yılının ilk aylarında 0.00365 Dolar seviyelerinde seyir alırken, inanılmaz bir şekilde artmaya başladı. Değerini hızla arttıran bu sistem, Mayıs ayı civarında 0.01 dolara kadar geldi. Geçtiğimiz Eylül aylarında ise 0.03 dolar fiyatına gelmiştir. Ayrıca 2.72 milyar dolarlık işlem hacminin olmasından dolayı, en büyük 6. Dijital para birimidir. NEM’in geleceğine yönelik birçok yorumlar yapılmıştır. Fakat geçmişine bakacak olursak, son 6 ay içerisinde değerini 3’e katlaması da beklentiler arasındadır. Bu konuda hemfikir olan yatırımlar, yatırımlarını NEM üzerine yapmaya devam etmektedir. Geleceğin kripto para birimi olarak bilinen NEM, 2019 yılına geldiği zaman 0.1 dolar seviyesinde olması beklentiler arasındadır.

Nem Coin Nereden Alabilirim?

NEM (XEM) Coin Bittrex, Poloniex, HitBTC, Zaif, OKEx, YoBit, Livecoin gibi yabancı borsalarda satılmaktadır. Öneri isterseniz Bittrex iyi bir tercih olacaktır.

NEM Coin Kaç Dolar?

XEM $0.10

-0.00280 / -2.62%

Low 24H 0.10
High 24H 0.11
Volume 24H 54,209.18
Last Trade Volume 174.69
Last Market Yobit

NEM Coinin Arzı Ne Kadar?

Kripto paraların arzını etkileyen en önemli kriterlerden biri coinin arzıdır. Az olan değerlidir mantığı işler. NEM diğer adıyla XEM Coinin arzı 8,999,999,999’dur.