Bitbook Gambling
$ 0.1241
Bitcoin Faith
$ 0.5012
Bitcoin
$ 19,306

Kripto Para Borsalarının Özellikleri Nelerdir?

Kripto para borsası uzun zamandır reel borsalara alternatif konumda bulunuyor. 2008 krizinden sonra ortaya çıkan bu alanda her ne kadar kripto para dendiği zaman çoğu kişinin aklına Bitcoin gelse de bugün itibariyle 1000’den fazla kripto para çeşidi sektörde faaliyet gösteriyor. Bu paralar dijital ortamda geliştiriliyor ve yazılım uzmanlarınca yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından üretiliyor. Bir merkez bankasına, aracı bir kuruma ihtiyaç duyulmadan da alışveriş yapılıyor.

İlk olarak 2008 yılında Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralar mevcut para birimlerine güvenin azalması birlikte bir ödeme aracı olarak ortaya çıkmıştır. Kısa sürede de benimsenmiştir. 2019 yılına gelindiğinde rekor yükseliş olmuş ve coinlerin geleceğin para birimleri olacağı öngörüleri oluşmuştur. 

Kripto para borsası bilindik borsalardan farklı çalışıyor; fakat benzer nitelikte al-sat işlemleri yapılıyor. En büyük fark, aracı kurumun ya da üçüncü birinin olmamasıdır. Elinizdeki para ile çevrimiçi olarak kripto para almanızı veya satmanızı sağlayan platformalardır.

Kripto Para Borsasının İşleyiş Sistemi

Kripto para borsası üzerinde işlem yapmak isterseniz bir borsa üzerinde hesap oluşturursunuz. Paranızı yatırırsınız ve istediğiniz seviyeden alım emri sunarsınız. Belirlemiş olduğunuz seviye gerçekleştiğinde verdiğiniz emir işleme alınır ve artık coin sahibi olursunuz. 

Kripto para borsaları birbirinden farklı coinler ile işlem yapmaya izin verebilir. Bu yüzden her coin her borsada bulunmayabilir. Bu nedenle hangi coin ile işlem yapmak istiyorsanız ona göre bir kripto para borsası seçmeniz gerekir. Ülkemizden eğer Türk lirası ile coin alım satımı yapmak isterseniz bu konuda da dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü her borsa Türk lirası ile işlem yapmaya izin vermeyebilir. Bunun için belli başlı coinler seçmeniz gerekecektir.

Kripto para borsasında dilediğiniz para birimini pek çok coinle değiştirebilirsiniz; fakat coinler genel olarak Euro ve Amerikan doları ile alınıp satılabilmektedir. Gün geçtikçe kullanılabilen para birimi artmakta, Türk lirasıyla da işlem yapılabilmektedir. Borsanın işlevi değiş-tokuş üzerine kuruludur ve çalışma sistemi arz-talep faktörüne bağlı olmaktadır. Thodex Kripto Para Borsası hızlı ve güvenli al-sat işlemine izin veriyor. Hem de Türk lirasıyla işlem yapabiliyorsunuz.

Related Posts

Leave a Reply